İngiltere'ye gelince sırasıyla yapmanız gerekenler nelerdir?

İlk Giriş İşlemleri

İngiltere Ankara Antlaşması oturum vizesi aldıktan sonra sizden UK’ye giriş yapmanız istenmektedir. İlk giriş için size 30 gün süre tanınmıştır ve bu süre pasaportunuzda bulunan vizede tanımlıdır.

İngiltere’ye Giriş Yapın

Size verilen bir aylık süre içinde kesinlikle İngiltere’ye giriş yapın. Sakın bu süreyi geçirmeyin ve ne var ki bir kaç gün geç gidersem demeyin.

Eğer aile olarak başvurduysanız tüm aile bireyleri ilk girişinizi bu süre içinde gerçekleştirin. Vizenizi aldıktan sonra gerçekleştirdiğiniz ilk girişinizde ne kadar kaldığınızın bir önemi bulunmamaktadır. Önemli olan giriş yapmanız ve aşağıdaki iki adımı da tamamlamanızdır.

İlk girişinizde tamamlamanız gerekli olan işler;

  1. BRP kartının alınması
  2. Polis kaydının yapılması

Önemli: ilk girişinizde tamamlamanız gerekli olan sadece bu iki işlem bulunmaktadır.

Diğer işlemleri daha sonra gerçekleştirebilirsiniz.

BRP kartının alınması

İngiltere’ye ilk girişinizi gerçekleştirdiğinizde Biometric Residence Permit – BRP kartınızı alın.

BRP kartınızı hangi Post Office’den alacağınızı hatırlamayabilirsiniz. Biometric Residence Permit (BRP) kartınızı online başvuru sırasında belirttiğiniz adresten almalısınız. Bu adres online başvuru formunuzda bulunmaktadır. “Online Visa Application” formunuzun sondan bir önceki sayfasında yazılı olan “BRP Collection Location” bölümüne bakabilirsiniz. Burada ki adresten gidip BRP kartınızı alabilirsiniz.

Türkiye’den yapılan başvurularda online başvuru sayfasında aşağıdaki şekilde BRP’nizi alacağınız adresi bulabilirsiniz

 

Bu adreste bulunan Post Office’e gitmeniz gerekiyor ve giderken yanınızda pasaportunuz olmalı. Post Office’deki görevliye BRP kartınızı almak istediğinizi söylediğinizde size sunacaktır. İmza karşılığı size BRP kartınız teslim edilir. Eğer aile başvurusu ise tüm aile bireyleri birlikte Post Office’e gitmeniz gerekecektir.

 

“BRP kartınızı bundan sonra UK’ye girerken vize yerine kullanacağınız oturum kartınızdır, bu kartı kaybetmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.”

Önemli: ​Ailece başvurduysanız aile bireyleri ile birlikte gitmelisiniz.

Polis Kaydının Yapılması

İlk girişinizde olmazsa olmaz yapmanız gereken bir diğer adım ise “Polis Merkezine Kayıt” olmanızdır. Bu adımın kesinlikle atlanmaması gerektiğinin altını çiziyorum. Eğer aile başvurusu yaptınız ise Polis Merkezine tüm aile bireyleri ile giderek kayıt olmalısınız.

UK içinden başvurduğunuzda ise Home Office’den gelen mektupta polis kaydı için bilgi bulunacaktır.

Hangi Polis İstasyonuna Gitmeliyim?

İngiltere Ankara Antlaşması ile UK’ye geldiğinizde henüz adresiniz belli olmadıysa Londra Polis Merkezine giderek kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer adresiniz belli ise bölgenizdeki polis istasyonuna gitmelisiniz.

Nasıl Polis Kaydı Yaptıracaksınız?

İngiltere Ankara Antlaşması ile oturum ve iş kurma izni aldığınızda polis istasyonuna gitmeden önce “Police Registration Form“unu doldurmanız gerekmektedir.

Polis istasyonuna giderken yanınızda olması gerekenler;

  • Tarafınızdan doldurulmuş formun çıktısı
  • 2 adet fotoğraf
  • Pasaportunuz
  • Eğer UK içinden İngiltere Ankara Antlaşmasına başvurduysanız Home
  • BRP (biometric residence permit) kartınız
  • £34 kayıt ücreti

Önemli:​eğer aile başvurusu yaptıysanız tüm aile bireyleri için bu işlemi yapmalıdır.