İngiltere’de Ev Kiralama İşlemleri ve Tavsiyeler

Ev Kiralamak

Ev kiralamak için öncelikle size uygun olan bölgeyi tespit ederek başlamalısınız. Size uygun olan bölge birçok açıdan farklılık gösterebilir. Örneğin, özellikle Ankara Anlaşması ile Londra’ya taşınanlar en çok çocuklarının okulu açısından bölge seçimine önem veriyorlar. Veya işiniz nedeniyle bir bölge tercih edebilirsiniz.

Kuzeyi (N) tercih ederseniz;

  • Enfield
  • Haringey
  • Islington
  • Hackney

Bu bölgeler kuzeyde Türklerin yoğun yaşadığı yerlerdir.

East Finchley Northern Line

metro hattı üzerinde, Muswell Hill için de yine Northern Line metro hattı üzerinde Highgate istasyonunu kullanabilirsiniz.

Güneyi Batıyı (SW) tercih ederseniz;

Bölgeyi ikiye ayırabiliriz.

Richmond Upon Thames.

Son dönemde Türkiye’den gelenlerin en çok tercih ettiği bölgeLondon Borough of Richmond upon Thames‘dir

Richmond mahalle olarak bu belediye sınırları içinde hem metro hem de tren istasyonu olması nedeniyle Londra’ya ulaşım açısından daha fazla tercih ediliyor. Ancak unutulmaması gereken bir noktada bu tercihin bölgedeki ev kiralarını ciddi oranda yükseltmiş olması.

Halbuki, ​London Borough of Richmond upon Thames​belediyesi içinde trenle Londra’ya kolaylıkla 20-25 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz ve kiraların daha uygun olduğu mahalleler bulunuyor. Bu mahalleler içerisinde bir dönem yaşadığım ve çok memnun kaldığım Mortlake – East Sheen’i önerebilirim. Benzer şekilde oldukça sakin olan Barnes mahallesi de çok iyi bir seçim olacaktır.

Evi Kiralamak

Bölgeyi seçtikten sonra isterseniz bölgedeki emlak ofislerinin vitrinlerinden, isterseniz de internet sitesinden kiralık ev arayışına girebilirsiniz.

Kiralık ev için özellikle bu üç siteyi size önerilerimiz;

Right Move

Zoopla

OpenRent​– Direkt ev sahiplerinin ilanları yayınlanmaktadır

Emlakçılar

Depozito hususu:

Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye geldiğinizde henüz kredi puanınız oluşmamıştır. Dolayısıyla, emlakçınıza bu durumu belirtmeniz gerekecektir. Duruma göre, kredi puanınız henüz oluşmadığı için, sizden 3 veya 6 aylık peşin talep edebilirler.

Depozitonuzun devlet güvencesi altına alınması gerekiyor. 6 Nisan 2007’den beri geçerli olan “Government-backed tenancy deposit scheme (TDP)” kiracının ev sahipleri tarafından korunmasını sağlamaktadır. TDP ile;

  • Kira sözleşmesine uyduğunuz
  • Eve bir zarar vermediğiniz
  • Kiranızı ve ev ile ilgili size ait tüm giderleri ödediğiniz durumda korunmuş ve depozitonuzu devlet güvencesi ile geri alabilirsiniz

Sözleşmenize TDP maddesi eklendiğinde ev sahibiniz sözleşmenizi imzaladığı an itibarıyla sizi TDP’ye alınması konusunda adım atmalı ve 30 gün içerisinde size bilgi vermesi gerekir.

İngiltere’de üç farklı TDP bulunmaktadır;

Bu üç TDP yapısından birinde kiralama sözleşmenizi koruma altına aldırabilirsiniz. Diyelim ki, İngiltere Ankara Antlaşması ile geldiniz ve kira sözleşmesi yaptınız. Şu soruyu sorabilirsiniz;

“Benim kiralama sözleşmem TDP kapsamında mı?

Sözleşmenizin TDP kapsamında olup olmadığını anlamak için bu üç şirketin sitesinden sözleşmenizi kontrol etmeniz gerekecektir. Eğer TDP kapsamında ise üç yapıdan birinde sözleşme bilgileriniz çıkar.

Size kontrol etmeniz için linkleri aşağıdadır:

İngiltere Ankara Antlaşması ile gelip ev kiraladığınızda kesinlikle sözleşmenize TDP maddesi koydurmanız, ödediğiniz depozitonun ev sahibi tarafından TDP kapsamına alındığına emin olmanızı önerilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir