İngiltere’de İş Kurma Maliyeti

Artan iş çeşitliliği ile birlikte İngiltere’de İş Kurma Maliyeti insanların araştırdığı önemli hususlardan biri olmuştur.  Kimileri küçük bir işletme sahibi kimileri ise şirket kurmak gibi çeşitli hedeflerle yaşarlar. Her ne kadar isteklerimiz doğrultusunda hareket etsek de bazen gerekli araştırmalar bazen ise yeterli maliyet doğrultusunda hedeflerimiz şekillenmektedir. Şirket kurmak isteyen herhangi bir kişinin öncelikle onu başlatabilmek için yeterli maddi güce ulaşmış olması gerekmektedir.

Seçilen sektöre, istenilen mekana ve konuma bağlı olarak büyük ölçüde belirtilen rakamlar değişmektedir.  Kişinin şirket kurma aşamasına gelmeden önce maliyet hesaplaması yapması, gerekli işlem ve evraklar hakkında haberdar olması, hatta gerekli mecralardan danışmanlık yardımı almasında fayda vardır.

İngilterede İş Kurma Maliyeti

Başlangıç Maliyetleri

İş Kurmak İsteyen Kişinin Başlangıç Giderleri Nelerdir?

İngiltere’de İş Kurma Maliyeti, başlangıç aşamasında işletmenin başarılı olup olmaması hiç fark etmeksizin kişinin harcadığı tutardır.  Bu harcamalar işi tanıtıma sunmanın yanı sıra işin faaliyete geçtiği zaman dilimindeki başarı oranını belirlemek için de önemlidir. 

Örnek başlangıç giderleri şu şekildedir:

Pazarlama ve marka bilincini oluşturma: Logo tasarımı, sosyal medya reklamcılığı, broşürler, web sitesi barındırma, web tasarımı gibi çeşitli pazarlama ve tanıtım malzemelerine harcanan paraya denilmektedir.

Meslek ücretleri:  İşletmeyi Companies House’a kaydettirmek için muhasebecilere verilen para, avukat ücretlerine ödenilen para, iş planının yazılımına yardımcı olan iş danışmanları gibi çeşitli meslek elemanlarına ödenen tutara denilmektedir.

İşe alım ücretleri: Yeni çalışanları işe almak için işe alım görevlilerine harcanan paraya denilmektedir.

İşletmenizin kaydedilmesi: Şirket kuruluş tipi seçildikten sonra bir defaya mahsus ödenen ücrettir.

Başlangıç Maliyetleri

İşe Başlama Masrafları

Ortalama İş Kurma Maliyeti

İş kurmak için katlanılan İngiltere’de İş Kurma Maliyeti belirli başlangıç ​​giderleri, varlıklar, değişken maliyetler ve sabit maliyetler, kişinin içinde bulunduğu sektöre bağlıdır, ancak her işletme için sabit maliyetler bulunmaktadır.

1- Araştırma

İngiltere’de nasıl iş kurulacağını bilmek ve sağlam iş fikirleri elde etmek için geniş kapsamlı araştırma yapmak şarttır. Örneğin, arama motorlarında sosyal medya sitelerini taramak, rakip bulmak, aile ve arkadaşları araştırmak gibi birçok Pazar araştırması ücretsiz yapılmaktadır. Ancak sektör verilerinin ayrıntılı incelenmesi için ücretli çevrimiçi pazar araştırma platformlarına yatırım yapılması gerekebilmektedir. Pazar araştırma oranları bir anket için 100 sterlin, çevrimiçi tüketici verileri için 8.000 sterline kadar değişiklik gösterebilmektedir.

2- Ekipman

Ekipman maliyetleri, ürünün üretilmesi veya hizmetin sunulması için ihtiyaç duyulan tesis ve makineleri kapsar. Buna ofis alanı ve/veya mağaza maliyetleri de dahil edilmektedir. Örneğin, e- ticaret işletmesi yürüten bir kişinin masaya, sandalyeye, yazıcıya, bilgisayara gibi çeşitli materyallere ihtiyaç duymasına denilebilir.

3- Kayıt ücretleri

İşletmenin yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Serbest tüccar olarak kaydolmak ücretsiz, sınırlı bir şirkete kaydolmak 12€ ile 100€ arasında değişiklik göstermektedir. Tide’a ücretsiz olarak kaydolunabilir. Sınırı bir ortaklığa kaydolmak 20€ ile 100€ arasında, sınırlı sorumluluk ortaklığa kaydolmak 10€ ile 100€ aralığına değişiklik göstermektedir.

4- İş yerleri

Evden çalışanların iş yeri maliyeti ücretsiz iken, ofis kiralamak isteyen kişiler belirli ücret ödemek zorundalardır. 2021 yılındaki bilinen fiyata göre Londra’dan kiralanan birinci sınıf ofis alanı 1400 metrekare için 154.000 sterlindi. Bazı bölgeler aylık ücret almaktadır ve ortalama 250€ ödemektedirler.

5- Envanter

İmalat, toptan satış gibi sektörler üzerine kurulacak bir iş ise seçilen iş stoka ihtiyaç duymak yüksel olasıdır. İstenilen ürün adedi sayısınca sipariş verilir ve ödenen toplu tutar maliyete dahildir6

6-Web sitesi

Bir web sitesi işletmenin gösteriş alanıdır. Öncelikle sitenin hizmetlerinin tanıtımı için belli platformlardan bazı taleplerde bulunulur. Örneğin, wix planları ayda 13 €’dan başlarken, Squarespace planları ayda 15 £ ‘dan başlamaktadır.

7- Pazarlama

Müşterilerin sizi tercih etmeleri için işletmeyi pazarlamak önemlidir. Yapılan bir araştırmaya göre yeni iş kurmuş kişilerin brüt gelirlerinin %12 – %20’sini pazarlamaya harcamalıdır.

8- Markalaşma

Marka sizi temsil eden, iş anlamında ne yaptığınızı ve kim olduğunuzu gösteren bir yansımadır. Pazarlama gibi markalaşmanın da maliyeti yoktur. Kartvizitler, ürün ambalajları, satış noktası, tabelalar veya etkinlik broşürleri gibi markalaşma yolunda ilerlerken yapılan ekstra harcamalar dahil edilmelidir.

9- Ofis Malzemeleri

İş yerinizde iş yapmanıza yardımcı olacak çeşitli ihtiyaçlar maliyetlerin arasında bulunabilir.

10- Profesyonel işlemler

Yeni işletme sahibi kişilerin kusursuz bir iş çıkarabilmesi adına yardım almaları gerekmektedir. Muhasebe, hukuk, işletme danışmanlığı, BT yardımı gibi alanlarında yetenekli kişilerden yardım almak kurulan işin geleceği açısından daha sağlıklıdır. Örneğin iş danışmanları için ücret 50€ ile 300€ dolar aralığındadır.

11- İş sigortası

Bina ve içerik sigortası, Mesleki tanzimat sigortası, Kamu mali mesuliyet sigortası, işveren sorumluluk sigortası, araç sigortası şeklinde temeli bulunan fakat kurulan şirkete göre çeşitli sigorta türlerinin eklendiği, varlıkların korunması için ödenen meblağdır.

12- Bordro

Personel alımı söz konusu olduğunda çalışanların maaş ödemesini, emeklilik ve sigorta ödemleri gibi ücretlendirmeleri hesaba katmak gerekmektedir. Bir ajans veya iş kurulu aracılığıyla yetenek tedarik ediliyorsa, büyük olasılıkla bir ücret ödenmesi gerekmektedir. 

13- Yazılım ve lisanslar

İşi yürütmek için birçok işletme yazılıma ihtiyaç duymaktadır. Yazılım fiyatları temel bir sayfa için ayda birkaç sterlin ile üst düzey bir premium çözüm için yüzlerce arasında değişebilmektedir.

İngiltere’de İş Kurma Maliyeti sayıldığı kadarıyla kalmamakla birlikte şirket ve iş türüne göre değişiklik göstermektedir. Tek seferlik maliyet, sabit veya devam eden maliyet, değişken maliyetler, temel maliyetler, isteğe bağlı maliyetler şeklinde 5’e ayrılan maliyet türleri devamlı ve tek seferlik gibi birçok seçenekle birlikte süregelen bir döngüdür.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir