İngiltere’de Yerleşim sonrası yapılması gerekenler

“İkincil İşlemler” UK’de yaşayan herkesin ilk dönemde yapması gereken zorunlu yasal işlemleri içermektedir.

Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra sizi yapmanız gerekli yasal işler bekliyor. Unutmayın ki, bu işleri yapmanız özellikle bir yılın sonunda uzatma almanız açısından çok kritik. Benim rastladığım örneklerde, ağırlık banka hesabının açılması ve şirket kuruluşuna veriliyor.

Ancak İngiltere’de önemli olan ​Sisteme girmenizdir​.

Nedir bu işlemler?

NHS Kaydı yaptırın

National Health Service (NHS) – Ulusal Sağlık Hizmet birimi tüm İngiliz vatandaşlarına, İngiltere’de oturma hakkına sahip yabancılara ve İngiltere’de bir seneden uzun bir süredir bulunan herkese ücretsiz sağlık hizmeti sunmaktadır.

NHS hizmetlerinden yararlanabilmek için adresinize en yakın Aile Hekimine (GP)’ye kayıt olmak zorundasınız.

Aile hekimleri tüm genel tıbbi koşulları tedavi eder ve hastaları acil ve uzman tedavi için hastanelere ve diğer tıbbi hizmetlere yönlendirir. Dolayısıyla bölgenizdeki GP ile her türlü sağlık durumunuzu takip etmeniz gerekiyor.

GP’ye kayıt olmanız için öncelikle bölgenizdeki GP’lerin adreslerine ulaşmalısınız.

Adrese ulaşmak için posta kodunuzu kullanacaksınız.

Bu linkten (​GP Adresinizi Bulun​) açılan sayfaya posta kodunuzu girdiğinizde size en yakın GP adresleri çıkacaktır. Bu GP’lerden birine giderek kayıt formu doldurmanız gerekir.

Daha sonra adresinize GP’nizden mektup gelecektir. Bu mektupta sizin NHS numaranız olmalıdır. Bu numara ile artık UK’de sağlık sisteminde kaydınız gözükmekte ve sağlık işlemlerinden faydalanmanız mümkün olacaktır.

Unutmayın: Acil durumlar harici sağlık sorunlarında ilk başvuru her zaman GP’ye yapılmalıdır. Acil durumlarda ise 999 numarasından ambulans talep edebilirsiniz. Ambulans gelene kadar sakin kalarak size sorulan tüm sorulara yanıt veriyor olmanız gelen sağlık birimlerinin çok hızlı ve doğru müdahale etmelerine yardımcı olacaktır.

Belediyeye Kayıt Olun

Posta kodunuz size hangi belediyeye kayıt olmanız gerektiğini söylemektedir.

UK Gov sitesindeki ​bu linki​kullanarak belediyenizi bularak başlayabilirsiniz.

Ardından da belediyenizin internet sitesini size sunulan likten giriş yaptığınızda bazı belediye internet sitelerinde “Register” bulunmaktadır. Olmayan belediyelere de telefon, mail veya form ile ulaşarak nasıl kayıt olacağınızı sormalısınız.

Belediye Vergisi – Council Tax – Ödeyin

Belediyeye kayıt olduktan sonra ilk yapacağınız iş “Council Tax” ödemektir. Ancak eğer bir arkadaş, akraba veya tanıdık evinde kalıyorsanız, kiraladığınız oda için zaten ödenmişse Belediye Vergisi” ödemeniz gerekmemektedir.

Belediye Vergisi ödemek için bulunduğunuz belediyenin internet sitesine bakmanız yeterlidir. Burada bulunan linkten verginizi ödeyebilirsiniz.

Cep Telefon Numarası Alın

Artık belediye sistemine de kayıt olduğunuza göre bir mobil operatörden cep telefon numarası alabilirsiniz.

Banka Hesabı Açtırın

Bu işlemlerden sonra artık kişisel banka hesabı açtırabilirsiniz.

Ben her bankayı ilk gittiğinizde denemenizi önermiyorum. Özellikle Barclays zor müşteri kabul eden bankaların başında geliyor.

Bulunduğunuz adrese en yakın banka şubelerini Google Maps üzerinden araştırarak öncelikle Santander, Metrobank, Nationwide seçeneklerini denemenizi öneririm. Bu bankaların bazıları kesinlikle randevu olmadan işlem yapmamaktadır. İnternet

sitelerinde randevu almanız için yol gösteren bölümler bulunur. Eğer direkt şubeye giderseniz hesap açtırmak için gerekli belgeleri sormanızı öneririm.

Evinizle İlgili Diğer İşlemler

Eğer kendi kiraladığınız bir evde yaşamaya başladınız ise herkesin kendi ihtiyacına göre yaptırması gereken evinizle ilgili adımları içeriyor.

Eviniz İçin işlemlere başlamadan sizden önce yaşayan kişinin hangi şirketlere kayıt olduğunu öğrenmenizi öneririm.

  • Doğal Gaz şirketine kayıt olun
  • Elektrik şirketine kayıt olun
  • Su şirketine kayıt olun
  • İnternet şirketine kayıt olun
  • TV Licence ödeyin

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir